Pracovní listy s abecedou pro falešnou kaligrafii ke stažení ZDARMA.
Co když nemám po ruce brushpen? Nebo chci krasopsát na jiný materiál než je papír? Nebo mi nevyhovuje velikost kaligrafické psací potřeby?
V tuhle chvíli přichází na řadu falešná kaligrafie.
Na trhu jsou k dostání kaligrafické fixy s různými velikostmi hrotu, která nám určuje jak velké písmo musíme zvolit. Jiný fix použijeme na psaní drobné poznámky do diáře a jiný, když chceme psát na velký formát papíru nebo třeba na zeď.
Moje nejoblíbenější brushpeny, které by neměly chybět v žádném penále správného kaligrafa:
- Tombow duální brushpen: pro psaní na formáty A4 a větší. Pro tento brushpen je připravená cvičebnice usměvavého krasopsaní a je nejvhrodnější pro začátky s kaligrafií.
- Tombow fudenosuke: vhodný na drobnější texty (vzkazy, poznámky, nadpisy do sešitu i diáře).
Co ale dělat, když zrovna nemáte po ruce brushpen nebo jeho dobrou velikost? Nebo chcete psát propiskou, pastelkou, obyčejným linerem nebo fixem? V takovou chvíli na řadu přichází takzvaná falešná kaligrafie.
Co budeš potřebovat?
Stačí psací potřeba, která dělá stopu v jedné tloušťce – tedy jakýkoliv liner, barevná fixa, propiska, obyčejná tužka a další. Já falešnou kaligrafii používám i ve chvíli, kdy píšu na jiné materiály než je papír, protože fixy na krasopsaní se na alkoholové bázi shánějí velmi těžko. Falešná kaligrafie se mi hodí v momentě, kdy tvořím například uvítací svatební cedule, píšu na výlohu, kůži, látku nebo třeba zeď.
Jaký je tedy rozdíl mezi “pravou” a falešnou kaligrafií?
Pojďme si odpovědět na otázku: Tak jaký je tedy rozdíl mezi tou pravou a falešnou kaligrafií?
Jeden z rozdílů je v čase – tím, že u falešné kaligrafie se k jednotlivým písmenkám se vracíme (a hned několikrát), trvá napsání textu značně déle. Hlavní rozdíl je ale v tom, že u “pravé” kaligrafie přítlakem zápěstí a brushpenem dokážeme přecházet v jednom tahu ze silného do slabého tahu a naopak. U falešné kaligrafie takového efektu nedocílíme – díky hrotu, který dělá pouze jednoduchou stejně silnou linku. V takovém případě text píšeme ve 3 samostatných krocích. Tak se na ně pojďme podívat podrobněji.
pojďme na to.
Psaní kaligrafického textu rozfázuj do 3 kroků
Je dobré v tuhle chvíli zdůraznit, že kaligrafický princip je stále stejný:
- shora dolů = SILNÉ tahy
- zdola nahoru = SLABÉ tahy
Jak už jsem psala, psaní textu je u falešné kaligrafie třeba rozdělit na 3 následující samostatné kroky:
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.