Jako všechny začátky ani naučit se krasopsaní není nejjednodušší a hned. Dala jsem ale do kupy 5 zásadních tipů a připravila ZDARMA pracovní listy základních tahů, které vám začátky s moderní kaligrafií určitě značně usnadní. Tak pojďme na to.
1. Začněte s kaligrafickými potřebami
Důležité je začít od psacích potřeb. Mít kvalitní, a hlavně správné psací potřeby je totiž půlka úspěchu. Abyste mohli krasopisně psát potřebujete mít fix s měkkým kaligrafickým hrotem. Pro začátky doporučuji pořídit si fixy Tombow dual brushpen (se kterými já osobně píšu nejraději) – pro začátek určitě stačí jedna nebo dvě barvičky. V dnešní době už je na českém trhu značné množství dalších možností jako jsou fixy značky Ecoline, Faber-castell, Stabilo a další. Určitě je dobré vyzkoušet si, který druh hrotu bude nejvíce sedět vám. Někdo má radši měkké a kratší hroty, mně osobně vyhovují tužší a delší. Ale to je nejlepší si vyzkoušet.
Pro samotné začátky s krasopsaním rozhodně doporučuji fixy s větším hrotem (jako je zmiňovaný Tombow dual brushpen) – lépe se vám s ním bude pracovat. Uvidíte lépe všechny chybky a nerovnosti, se kterými se Vám bude lépe pracovat. Hned po tom, co už práci s fixem budete mít více v ruce doporučuji pořídit si i pomůcky s menším hrotem, protože velký hrot logicky znamená větší písmenka. Z těch menších za sebe doporučuji rozhodně Tombow fudenosuke, který je vhodný na psaní malých milých vzkazů nebo poznámek do diáře.
2. Není papír jako papír
Skvělé, fixy už máme, teď už jenom vědět, na co s psaním začít. On totiž, vážení, není papír jako papír. Pokud totiž s fixem budete psát na strukturovaný papír (akvarelový, ale i ten obyčejný kancelářský) rychle si zničíte špičku hrotu a v takovém případě, je fix na vyhození. Problémem strukturovaných papírů je ten, že mají malá vlákna, o které se hrot fixu zatrhává a tím se mnohem rychleji ničí. V cvičebnici usměvavého krasopsaní i v tréninkových blocích, proto používám výhradně hlazený papír s vyšší gramáží, aby neničil hrot a byl papír použitelný z obou stran a barva se nepropíjela na druhou stranu.
Doporučuji pořídit si tedy hlazený papír s gramáží okolo 120 g/m2. Moje oblíbené jsou papíry značky Color copy případně Colotech.
3. Jak správně držet fix
Možná si říkáte: „Propisku držet umím, tak co na tom asi tak může být?“ Pravdou ale je, že je toho docela dost. Držet správně fixu, se kterou píšete, je totiž stěžejní chvíle a pro samotné psaní je správný úchop velmi důležitý! Dobré držení vám usnadní spoustu práce a chyb. Kaligrafický fix je oproti propisce potřeba držet o poznání výš a v jiném úhlu (45° k papíru). Jde totiž o to, abychom hrot fixy dostali co nejblíže papíru a dokázali tak otisknout co největší plochu. Tím totiž získáme dostatečný kontrast mezi slabým a silným tahem.
Jelikož je to těžké popsat – připravila jsem pro Vás názorné video, na kterém je všechno hezky vidět.
4. Začněte základními tahy
Už víte, jak fixu správně držet a na jaký povrch psát tak, aby se hrot rychle nezničil. Tak můžeme začít psát. Pro začátek je dobré vědět, že když bychom si jednotlivá písmenka abecedy rozporcovaly, zjistíme, že se v nich objevuje spousta modulů, které se často opakují. Proto je dobré začít tak zvanými základními tahy, které následně u jednotlivých písmenek zužitkujete hned několikrát. (Stáhněte si ZDARMA ukázku základních tahů, které jsem pro vás připravila).
5. Krasopsaní chce cvik
Tak jako každá dovednost, i moderní kaligrafie chce trénink a cvik a spoustu času. A nejvíc Vám s tím mohou pomoci kurzy. Podívejte se jaké termíny kurzů pro začátečníky máme aktuálně vypsané, kaligrafii vás dokonce naučím i z pohodlí domova pomocí online kurzu.
Nenechte se ale odradit. Velkou výhodou krasopsaní je to, že pokrok je znát velmi rychle. 🙂 Mám pocit, že to je taky jedním z důvodů, proč se poslední roky stalo tolik oblíbeným. Za sebe doporučuju nenásilně zařadit krasopsaní do běžného dne – nemusíte si vyčleňovat hodiny na samotné trénování. Napište si krasopisně třeba nadpis, poznámku nebo milý vzkaz drahé polovičce na ledničku – vy se přiučíte, a ještě uděláte radost. No není to nejvíc? A věřte mi, že každý další tah, který fixem uděláte bude velmi znát. 🙂
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.